Με στόχο την καταγραφή, ανάδειξη και αξιοποίηση του πλούσιου πολιτιστικού αποθέματος της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, υπογράφηκε σήμερα Τρίτη 24 Οκτωβρίου 2023 από τον Περιφερειάρχη Δυτικής Μακεδονίας Γεώργιο Κασαπίδη και τον ανάδοχο, η σύμβαση για την υλοποίηση του υποέργου: «Υπηρεσίες για τη δημιουργία ενιαίου δίκτυο και ψηφιακού αποθέματος της πολιτιστικής κληρονομιάς των Ιερών Μοναστηριών της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας», προϋπολογισμού 143.381,45 ευρώ (με Φ.Π.Α).
Το έργο αποτελεί το πρώτο από τα τρία υποέργα της πράξης «Υπηρεσίες για τη δημιουργία ενιαίου δίκτυο και ψηφιακού αποθέματος της πολιτιστικής κληρονομιάς των Ιερών Μοναστηριών της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας» Mis 5123945, συνολικού προϋπολογισμού 1.556.415,50 ευρώ και είναι ενταγμένο στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Δυτικής Μακεδονίας 2014-2020.
Επιγραμματικά, οι εργασίες που θα γίνουν είναι:
Καταγραφή Ιερών Μνημείων, κειμήλιων και αντικειμένων για το κάθε ιερό Μοναστήρι.
Καταγραφή άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς και δημιουργία ψηφιακού αποθέματος άυλης και υλικής πολιτιστικής κληρονομιάς για το κάθε ιερό Μοναστήρι της περιοχής.
Φωτογράφιση περιβάλλοντα χώρου και αξιολόγηση σημείων.
Συγγραφή- επιμέλεια κειμένων ιερών Μοναστηριών και μετάφραση.
Γραφιστικός σχεδιασμός των πινακίδων σήμανσης και ερμηνείας.
Εφαρμογή ψηφιακής ξενάγησης σε Android και Ios.
Δημιουργία διαδικτυακής πύλης αλληλεπίδρασης των ερευνητών, του εκπαιδευτικού κοινού αλλά και των επισκεπτών, με το ψηφιοποιημένο υλικό των ιερών Μοναστηριών.
Δημιουργία κύκλων εκπαίδευσης – πιλοτικής λειτουργίας.
Υπηρεσίες Web Marketing και προώθησης.
Όπως σημείωσε ο Περιφερειάρχης: «Η υλοποίηση του έργου, σκοπό έχει την καταγραφή, ανάδειξη και αξιοποίηση του πλούσιου πολιτιστικού αποθέματος της περιοχής, τη γνωριμία μας με αυτή και στην εν γένει περαιτέρω τουριστική ανάπτυξη της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας. Η αξιοποίηση και η προβολή των θρησκευτικών και πολιτιστικών μνημείων της Δυτικής Μακεδονίας θα δώσει προστιθέμενη αξία στην περιοχή».
Τέλος, να αναφέρουμε πως η προθεσμία περαίωσης του έργου είναι 10 μήνες και αρχίζει από την ημέρα της υπογραφής της σύμβασης
Ανώνυμος
- Edit
φωτοτυπία,κάθε χρόνο, την ίδια ημέρα, η ίδια φωτοτυπία.
καταμάγια
- Edit
Αντε παιδιά.Ισα που προλαβαίνουμε να χτίσουμε ξενοδοχεία!Θα πλακώσουν οι θρησκοτουρίστες και δεν θα έχουμε που να τους βάλουμε!Αχ βρε Γιωρίκα.Υστερα λέμε γιατί να είναι σε όλα πάτος η περιφέρεια.Απλός παρατηρητής του ταμείου δίκαιης μετάβασης,που λέει και η Ολγα.Απο τους κηπάκους αρχίζει το όραμά σου για την περιοχή και στις κοτούλες τελειώνει.
Ανώνυμος
- Edit
Μαυρογιαλούρε φεύγεις,ακόμα και τώρα
προκαλεις;4 χρόνια, πόσες δουλειές δημιουργήθηκαν
στη Δυτική Μακεδονια;
Ανώνυμος
- Edit
κ. Κασαπίδη, οι βρεφοποιημένοι πολίτες, αυτοί που πλάσθηκαν κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση του πιθήκου νανουρίζονται καθημερινά με τα αναρίθμητα ψέματα των Φαρισαίων πολιτικών ΔΕΝ ΣΕ ΑΝΤΕΧΟΥΝ, δεν τους μοιάζεις !
καταμάγια
- Edit
Εχεις δίκιο.Ο πιό επιτυχημένος περιφερειάρχης της Δ.Μ.Των μπαχτσέδων,των κοτετσιών,των βατόμουρων και των μοναστηριών.Βρε άει από κει πέρα!
Ανώνυμος
- Edit
Ο λαος σε τιμώρησε για τα παραμύθια σου
και τα πράσινα αλογα .
Καποτε μοιραζες φέτα στη Βουλή, τωρα
η φέτα έφτασε στα 14 ευρώ.
Ανώνυμος
- Edit
Τελικά δε χρειάστηκε να φτιάξουμε κηπάκους και κοτούλες αλλά τα λεφτά στους παπάδες εδώ και τέσσερα χρόνια δεν σταμάτησαν να ρέουν άφθονα. Το μάννα εξ’ ουρανού που λένε οι μουσάτοι δικτάτορες.