Η Κοζάνη νίκησε τον Ηρακλή στην Κομοτηνή με 2-1 και προκρίθηκε στην τέταρτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Εκεί θα αντιμετωπίσει τα Χανιά που νίκησαν με το ίδιο σκορ (2-1) με ανατροπή τον Απόλλωνα Πόντου.
Δύο αναμετρήσεις έγιναν την Κυριακή για την τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Κοζάνη φιλοξένησε τον Ηρακλή στην Κομοτηνή (καθώς το ΔΑΚ Κοζάνης δεν έχει λάβει άδεια από τους αρμόδιους φορείς).
Η Κοζάνη άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Πάνου στο 15′ και ο Γηραιός απάντησε με τον Κούστα στο 35′. Το χρυσό γκολ της πρόκρισης για τους Κοζανίτες πέτυχε ο Τζημόπουλος στο 87ο λεπτό.
Με το ίδιο σκορ πήραν την πρόκριση και τα Χανιά, τα οποία νίκησαν εντός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου. Ο Μπλάνκο έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς στο τέταρτο λεπτό και οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 45+2′. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κυριάκος Μαζουλουξής στο 65ο λεπτό.
Sport24.gr