Σε ακόμη 49 μαζικές στειρώσεις αδέσποτων ζώων από εθελοντές κτηνιάτρους προχώρησε ο Δήμος Κοζάνης, ενισχύοντας το ολοκληρωμένο προγράμματος διαχείρισης αδέσποτων ζώων συντροφιάς που εκπονεί.
Οι στειρώσεις πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο 29-31 Αυγούστου 2023, στο χώρο του Δημοτικού Κτηνιατρείου Κοζάνης, υπό την αιγίδα και την πλήρη υποστήριξη του Μη Κερδοσκοπικού Οργανισμού «Τierarzte-pool».
Όπως ανέφερε ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος και Καθαριότητας Μίλτος Μαγγιρίδης, στόχος είναι να ολοκληρωθούν περίπου 1000 στειρώσεις μέχρι το τέλος του έτους.
Ο Δήμος Κοζάνης απευθύνει ιδιαίτερες ευχαριστίες προς τους εθελοντές φιλόζωους της περιοχής για την πολύτιμη συνδρομή τους.
Υπενθυμίζεται, ότι όλοι μπορούν να συνδράμουν στο ζήτημα των αδέσποτων ζώων, υιοθετώντας ένα σκύλο. Περισσότερες πληροφορίες: 2461350444 & adespota@cityofkozani.gov.gr
Ο κανένας
- Edit
Να ξεκαθαρίσω δεν έχω σχέση με σκυλιά. Αναρωτιέμαι σε τι κόσμο παρανοϊκό ζούμε,πως μπορείς και στειρώνεις ένα πλάσμα με το έτσι θέλω ? Σαν μια ανώτερη δύναμη να πιάνει ανθρώπους και να τους κάνει το ίδιο για να μην αναπαράγεται το είδος. Λύσεις ανθρώπινες υπάρχουν. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχουμε άνθρωπος .