Για συστηματική υποβάθμιση του μοναδικού πνεύμονα πρασίνου της Κοζάνης, τον δημοτικό κήπο, κάνουν λόγο πολίτες της πόλης, οι οποίοι το απόγευμα της Παρασκευής πραγματοποίησαν παράσταση διαμαρτυρίας έξω από το 14ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης που έχει στηθεί προσωρινά, σύμφωνα με τον δήμο, στην βόρεια πλευρά του χώρου. Εκπρόσωποι της Πρωτοβουλίας Πολιτών, μιλούν για «τσιμεντοποίηση» του κήπου και ζητούν να τηρηθεί το αρχικό σχέδιο που είχε ανακοινωθεί και να σταματήσει η αλλοίωσή του.
Κατά την διάρκεια της παράστασης διαμαρτυρίας, οι πολίτες τόνισαν πως πέρα από το προκάτ νηπιαγωγείο που υπάρχει τώρα, ο συγκεκριμένος χώρος έχει δοθεί να γίνει και το κανονικό κτίριο. Δεν είναι οικόπεδο, είναι κομμάτι του δημοτικού κήπου, πρέπει να βρεθεί άλλος χώρος να γίνει το κανονικό νηπιαγωγείο με σωστούς όρους» τόνισε to μέλος της Πρωτοβουλίας
Ζητούν την άμεση απομάκρυνση της κατασκευής που δημιουργήθηκε καταγγέλλοντας τον δήμο για το τσιμέντο που έχει ρίξει και τον χώρο πρασίνου που περιορίστηκε λόγω της κατασκευής. Το συγκεκριμένο μέρος προοριζόταν για δημιουργία βοτανικού κήπου. Έμεινε σαν χώρος πρασίνου με ένα πλακόστρωτο μονοπάτι που οδηγεί στο υπαίθριο θέατρο, το οποίο όμως δεν ολοκληρώθηκε.
Επίσης αναφέρουν πως ο Δήμος εμφανίζει μια νέα μελέτη, με την οποία ο Δημοτικός Κήπος γίνεται πλέον οικόπεδο για να κατασκευαστεί το νηπιαγωγείου και προσθέτει και άλλες κατασκευές όπως είναι διαδρομές παρκούρ, πίστα σκειτ μπορντ, ακόμη μια παιδική χαρά και επιπλέον όργανα γυμναστικής, περιορίζοντας το πράσινο. Τονίζουν ακόμη πως το συγκεκριμένο σχέδιο έχει πολλά τεχνικά προβλήματα καθώς ο χώρος φύσης έχει υψομετρικές διαφορές και αμφιθεατρική διάταξη, κάτι το οποίο δεν ενδείκνυται για κατασκευές από μπετό και σίδερο.
Επισημαίνουν πως Δημοτικός Κήπος έχει κατασκευαστεί ως χώρος πολιτισμού, αναψυχής και άθλησης και δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει μορφή.
Θένια Βασιλειάδου από το xronos-kozanis.gr
Ανώνυμος
- Edit
ενταξει 8-10 ατομα πηγαν να διαμαρτυρηθουν επειδη εγινε ενα νηπιαγωγιο μεσα στο πρασινο.. τι πιο καλο για τα παιδια.. μακαρι να ειναι ετσι παντου
Ανώνυμος
- Edit
Τελείως λάθος και άκυρο το σχόλιο σας σε όλα! Ενημερωθείτε σωστά πρώτα. Τα έργα και τα σχολεία πρέπει να γίνονται σε σωστούς χώρους και όχι μέσα σε Δημοτικό Κήπο. Ο Δήμος σκοπεύει να ισοπεδώσει τον Δημοτικό Κήπο και αυτό το προκάτ είναι το μικρότερο θέμα αυτή την στιγμή γιατί ούτως η άλλως είναι αυθαίρετο και ορίζει το υπουργείο ότι θα αφαιρεθεί. Ίσα ίσα που αυτό που διεκδικείται με αυτή την κίνηση είναι να γίνουν νηπιαγωγεία ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ σε οικόπεδα και όχι όπου να ναι..να φροντίσουν να βάλουν πράσινο στα σχολεία που θα φτιάξουν όχι να χαλάνε χώρο πρασίνου που ανήκει σε όλους τους δημότες για περίπατο και αναψυχή στην φύση. Μην διαστρεβλώνεται τα πράγματα με λάθος συμπεράσματα και χωρίς ολοκληρωμένη γνώση γύρω από το θέμα. Πρώτοι οι γονείς δεν θα έπρεπε να δέχονται να είναι τα παιδιά τους μέσα σε πρόχειρο προκατ!
Ανώνυμος
- Edit
συμφωνω αλλα αυτα που λετε δεν προκειται να γινουν γιατι δυστυχως στην Ελλαδα τιποτα δεν γινεται σωστα οσο και να φωναζει ο κοσμος.. οποτε ενα μερος σε μια ακρη στο παρκο δεν πειραζει καθολου και ας γινει και νομιμο.απο εκει και περα καλο ειναι να μην τσιμεντονουμε το πρασινο