Ανακοινώνεται ότι ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σερβίων & Κοζάνης κ. Παύλος, με την ευκαιρία του εορτασμού των Αγίων Θεοφανείων, θα ιερουργήσει ως εξής:
Κυριακή 5 Ιανουαρίου:
7:30 π.μ.: Θεία Λειτουργία και Μεγάλο Αγιασμό στον Ιερό Ναό του Αγίου Γεωργίου Λυγερής.
Δευτέρα 6 Ιανουαρίου:
7:00 π.μ.: Όρθρο και Θεία Λειτουργία στον Ιερό Καθεδρικό και Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Νικολάου.
10:30 π.μ.: Μεγάλο Αγιασμό των υδάτων στην Πλατεία Νίκης.
12:30 μ.μ. : Μεγάλο Αγιασμό των υδάτων στη Λίμνη Πολυφύτου (Ναυτικό Όμιλο Κοζάνης).
Από την Ιερά Μητρόπολη
Ανώνυμος
- Edit
Η φανέρωση της Τριαδικής Θεότητος στον κόσμο.
Το γεγονός της Βαπτίσεως του Κυρίου αποτελεί φωτεινό ορόσημο στην επί γης πορεία και δράση του Σωτήρα μας, διότι «ο λαός ο καθήμενος εν σκότει είδε φως μέγα και τοις καθημένοις εν χώρα και σκιά θανάτου φως ανέτειλεν αυτοίς» (Ματθ.4:16).
Η είσοδος του Χριστού στον κόσμο διέλυσε τα πνευματικά σκοτάδια του πτωτικού παρελθόντος, διότι είναι ο Ίδιος το «φως το αληθινόν, ο φωτίζει πάντα άνθρωπον ερχόμενον εις τον κόσμον» (Ιωάν.1:9). Κατά τα Θεοφάνια «εθεασάμεθα την δόξαν αυτού, δόξαν ως μονογενούς παρά πατρός, πλήρης χάριτος και αληθείας» (Ιωάν.1:14).