![](https://i0.wp.com/www.xronos-kozanis.gr/news/data/upimages/thletherma.jpg?resize=179%2C121)
Ο κ. Κουσίδης αναφέρθηκε στην πρόσφατη διαρροή που δημιούργησε προβλήματα στην τηλεθέρμανση Πτολεμαΐδας. Όπως επισήμανε «όλα τα νοικοκυριά θερμαίνονται. Η θερμική ενέργεια είναι ικανή να ζεστάνει όλη την πόλη».
Σε ότι αφορά στο θέμα τη συντήρησης της μονάδας του ΑΗΣ, ο κ. Κουσίδης δήλωσε πως υπάρχει διαρκής επικοινωνία με τον ΑΗΣ Πτολεμαϊδας, ενώ η μονάδα στην οποία δημιουργήθηκε το πρόβλημα είχε συντηρηθεί πολύ καλά το καλοκαίρι, «απόδειξη ότι δούλεψε επί τρεις μήνες και έβγαλε το πρόβλημα στον πλέον ακατάλληλο χρόνο».
Από την πλευρά της ΔΕΤΗΠ, όπως τόνισε ο κ. Κουσίδης, έγινε η καλύτερη δυνατή διαχείριση κι αν δεν ήταν τόσο χαμηλές οι θερμοκρασίες με την ενέργεια από τους εναποθηκευτές, τη μονάδα πετρελαίου και τον ΑΗΣ ΛΙΠΤΟΛ δεν θα δημιουργούνταν ζήτημα.
Ο Χρόνος