![](https://i0.wp.com/4.bp.blogspot.com/-Nx0fz3yqDW0/TswT2NladtI/AAAAAAAAsKE/e1IqrNCBF_E/s400/342fr.png?resize=265%2C157)
Στην έκθεση αυτοκινήτων του Λος Άντζελες, το περίπτερο της Lamborghini είχε μια εντυπωσιακή πρεμιέρα: την ανοιχτή Gallardo LP550-2! Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο βασίζεται στην ειδική έκδοση «Valentino Balboni» και είναι πισωκίνητο. Οι Ιταλοί μάλιστα προσάρμοσαν τις ρυθμίσεις της ανάρτησης ώστε η ανοιχτή Gallardo να προσφέρει την ίδια αμεσότητα και το ίδιο καλό κράτημα με τις άλλες εκδόσεις του μοντέλου. Κάτω από το καπό της Gallardo LP550-2 Spyder υπάρχει ένας V10 κινητήρας 5,2 lt, ο οποίος αποδίδει 550 PS κι έχει μέγιστη ροπή 55,0 kgm. Το supercar βάρους 1.520 kg επιταχύνεται μέχρι τα 100 km/h σε 4,2 sec κι έχει τελική ταχύτητα 319 km/h.